Haber

Diyarbakır’da hayvan barınağı için ayrılan yer kahvehane oldu

Diyarbakır’ın Bağıvar İlçesi’nde hayvan barınağı için ayrılan alana inşa edilen bina, bir yılı aşkın süredir kahvehane olarak kullanılıyor.

Cega Medya’da yer alan habere göre;Bir süre önce çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 75 bini aşan belediyeler için 2023 yılı sonuna kadar, belediyelere ise 2023 yılı sonuna kadar hayvan barınakları kurmaları için süre verilmişti. Diğer belediyeler için 2025 yılı.

Bazı vatandaşlar Sur Belediyesi’ne ait olan ve hayvan barınağı için ayrılan araziye baraka inşa ederek burayı çiftlik olarak kullanmaya başladı. Ancak bir süre sonra yıkılan barakanın yerine betonarme bir bina yapıldı. Bir yılı aşkın süredir inşaatı devam eden bina, kahvehane olarak kullanılmaya başlandı.

MAHALLELER YIKILMASINI İSTİYOR

Hayvan barınağı yapılması beklenirken, zemin üzerine kurulan binanın kahvehaneye dönüştürülmesi bazı vatandaşların tepkisine neden oldu. Vatandaşlar belediyeye dilekçe vererek binanın yıkılmasını istedi.

Binanın yapımı konusunda yetkililerin duyarsız kaldığını öne süren yöre halkı, şunları söyledi:

”Bu arazi hayvan barınağına tahsis edildi. Belediyeye ait bir arazi. Burası Google Haritalarda ‘Hayvan Barınağı’ olarak da geçiyor. Bir insanın gelip belediyenin yerine bina yapıp orayı kahvehane olarak kullanmasını anlayamıyoruz. Belediye burayı yıkmaya karar verdiğini söylüyor. Ancak binayı yıkmaz.

Ayrıca abonelik için bizden belge üstüne belge isteyen ve tapusuz abonelik sağlamayan DEDAŞ ve DİSKİ de abonelik sağlıyor. Burası belediyeye ait bir arsa ve tapu olmadan bu aboneliklerin nasıl verildiğini bilmiyoruz.” (TAM HABER)

kemerhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu