Haber

Çin Dışişleri Bakanı ABD Büyükelçisi ile Görüştü

Çin Dışişleri Bakanı China Gang, ABD’nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns ile yaptığı görüşmede, “gerilim sarmalından kaçınmak” ve “kazaları önlemek” gerektiğini söyleyerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden istikrara kavuşturulmasının önemine işaret etti. ilişkilerde”.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Büyükelçi Burns ile görüşen Çin Çetesi, Endonezya’da G20 Zirvesi’nin eteğinde Kasım 2022’de Başkan Xi Jinping ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen görüşmede, liderler ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda değerli bir anlaşmaya vardılar, ancak daha sonra “ABD tarafının yanlış sözleri ve eylemleri” ile ilişkilerdeki olumlu ivmenin kaybolduğunu belirttiler.

China Gang, ikili ilişkilerde diyalog ve iş birliği gündeminin sekteye uğradığını ve taraflar arasında soğukluk yaşandığını vurgulayarak, “En önemli önceliğimiz Çin-ABD ilişkilerini istikrara kavuşturmak olmalıdır. ilişkilerde gerilimi ve kazaları önlemeliyiz.Oluşabilecek beklenmedik olayları sakin,profesyonel ve pragmatik bir şekilde ele almalıyız.İlişkilere zarar vermesini engellemeliyiz.” söz konusu.

ABD’nin Çin anlayışını her iki ülkenin de çıkarına olacak şekilde rasyonel bir yöne oturtması gerektiğini savunan China Gang, “Çin’i baskı altına alıp kuşatmaya çalışırken iletişimden bahsetmek mümkün değil. kırmızı çizgilerine ve hoşgörüsüne saygı duymalı, ülkenin egemenliğine, güvenliğine ve kalkınma çıkarlarına zarar verecek eylemlerden kaçınmalıdır.” sözünü kullandı.

ABD’nin Tayvan sorununu doğru bir şekilde ele alması gerektiğine işaret eden Çin Çetesi, ABD’ye “tek Çin” ilkesini baltalamayı bırakması ve Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçleri desteklemeyi ve teşvik etmeyi bırakması çağrısında bulundu.

cicekdagihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu