Teknoloji

ABD, Casus E-Pantolon Üretmek İçin Akıllı Tekstil Sektörüne 22 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

Amerika Birleşik Devletleri son dönemde akıllı dokumaya yaptığı dev yatırımla gündeme geliyor. Projeye göre e-pantolon üretilecek ve günlük giyim olarak kullanılabilecek. Detaylar içerikte!

Dünyada giyilebilir teknoloji alanındaki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. ABD’nin son girişimi akıllı pantolon üretmek olacak.

Aksiyon, bilim kurgu gibi farklı filmlerin temel öğelerinden biri olan akıllı giyim, ABD’nin yatırımıyla gerçek dünyaya taşınıyor.

Amerika yakın zamanda bilgileri kaydedebilen akıllı dokuma ürünlerinin geliştirilmesi için akıllı dokuma bölümüne 22 milyon dolar yatırım yaptı.

Akıllı e-pantolon projesiyle üretilmeye çalışılacak kumaş hem bilgi kaydedebilecek hem de günlük kıyafet gibi sorunsuz bir şekilde yıkanıp katlanabilecek.

Üretimi planlanan giysilerin ortasında tamamı yıkanabilir özellikte olan pantolonların yanı sıra gömlek, çorap ve iç çamaşırı da yer alacak.

Amerikan Ulusal İstihbarat İdaresi Ofisi’nden yapılan basın açıklamasında, “Gelişmiş akıllı tekstillerin şu anda yalnızca İstihbarat İleri Araştırma Projeleri Etkinliği (IARPA) kapsamında geliştirileceği” belirtildi.

Açıklamada ayrıca “ABD hükümeti, akıllı e-pantolon adı verilen bu proje aracılığıyla kumaşa doğrudan temas eden kameralar, sensörler ve tellerle akıllı tekstil endüstrisini geliştirmeyi hedefliyor” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu