Haber

Slovenya’da Kasırga ve Balkan Ülkelerinde Şiddetli Hava Koşulları

Batı Balkan ülkesi Slovenya’nın güneyindeki Ilirska Bistrica kentinde hortum meydana geldi.

Slovenya Çevre Koruma Dairesi’nden yapılan açıklamada, Ilirska Bistrica’da meydana gelen hortumun birkaç dakika sürdüğü belirtildi.

Yerel basında yer alan haberlerde yurt içinde kuvvetli rüzgarların etkili olduğu belirtilirken çok sayıda ihbar alındı. Kasırga sonucunda ülkede çok sayıda ağacın devrildiği ve 11 evin hasar gördüğü de paylaşıldı.

Slovenya’da kasırganın nadir görülen bir hava olayı olduğu vurgulandı.

Şiddetli yağmur ve fırtına bir diğer bölge ülkesi olan Hırvatistan’ı da etkiledi. Hırvat Meteoroloji Derneği’nden yapılan açıklamada, ülkenin orta kesimlerinde etkili olan sağanak yağış ve fırtına nedeniyle “turuncu” uyarı verildiği kaydedildi.

Bölgede sıcaklığın 30 derece civarında olduğu belirtilirken, şiddetli yağış ve fırtınanın Bosna Hersek ve Sırbistan’da da etkili olabileceği belirtildi.

Bu arada Batı Balkan ülkeleri, Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya’da son haftalarda termometreler 40 dereceyi gösterdi.

Batı Balkanlar’da yüksek sıcaklık seviyesi nedeniyle “kırmızı” uyarı verilirken, 19 Temmuz itibarıyla iklim koşullarında sert geçiş yaşandı.

Sıcak hava yerini fırtınaya bırakırken, Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek ve Sırbistan’da şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle 9 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu