Haber

Lübnan’da kanser hastalarına destek için gösteri düzenlendi

4 Şubat Dünya Kanser Günü münasebetiyle Lübnan’da düzenlenen gösteride hükümetin kanser ilaçlarına verdiği desteği geri çekmesi protesto edildi.

Başkent Beyrut’ta kanser hastalarının ilaca ulaşamaması sorununa dikkat çekmek için çok sayıda kişi Hükümet Konağı önünde meydana geldi.

Göstericiler, “Yolsuzluğa son verin, ilacımızı alın”, “Kanser hastalarının katledilmesine son verin”, “İlaç sübvansiyonlarının kaldırılması ölüm cezasıdır” yazılı pankartlar taşıdı.

Programın ardından kanser hastaları ve yakınları adına bir konuşma yapan Hani Nasr, “Dünya Kanser Günü’nde herkes hastalarına destek olurken Lübnan’da hastalar gerekli ilaçlardan mahrum bırakılıyor. hastalar.” sözlerini kullandı.

Hükümetin kanser ilaçları da dahil olmak üzere birçok ilaç için devlet takviyelerini kaldırdığını hatırlatan Nasr, hükümeti bu karardan hızla vazgeçmeye ve hastalara gerekli ilaçları sağlamaya davet etti.

Sübvansiyonun kaldırılması kararının hastaların ölüme terk edilmesi anlamına geldiğini kaydeden Nasr, Lübnan’da ilaç alamadıkları için durumları kritik olan kanser hastalarının ve teşhis konulan kanser hastalarının isimlerini söyledi.

lübnan’da ekonomik kriz

Lübnan’da hükümet başta akaryakıt olmak üzere birçok temel ihtiyacı sübvanse etti ve bunları uygun fiyata vatandaşlara sağladı. Ancak 2019’da ekonomik krizin patlak vermesinden bu yana hükümet, 2021’den itibaren akaryakıt, gıda ve ilaç gibi birçok sektöre verdiği sübvansiyon desteğini kademeli olarak geri çekti.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati, Haziran 2022’de yaptığı açıklamada Lübnan halkının yüzde 85’inin yoksulluk sınırında olduğunu belirtmişti.

Geçen yıl Kasım ayında Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir raporda, Lübnan’ın ekonomik krizdeki mali kaybının 72 milyar doları aştığı belirtilmişti ki bu da ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının 3 katına denk geliyor.

Son olarak Lübnan Sağlık Bakanı Firas Abyad, 10 Ocak’ta bebek maması için verdikleri devlet desteğinin kaçakçılık ve karaborsa nedeniyle kaldırıldığını açıklamıştı.

vezirkopru-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu