Haber

Kızılay’dan mağdurlara psiko-sosyal destek

Kızılay, Kahramanmaraş depreminin ardından beyin sarsıntısı geçiren çocuklara yönelik psikososyal yardım çalışmalarının yanı sıra beslenme ve temel ihtiyaç desteği çalışmalarını da artırıyor. Kızılay’ın 270 psikolog ve sosyal hizmet uzmanının desteğiyle afet bölgesinde “çocuk dostu alanlar” oluşturuldu. Çocukların afetin travmalarını atlatmasına yardımcı olmak.

Ana hizmet alanı olan besin takviyelerinin yanı sıra diğer alanlarda da afetzedelere destek olmaya çalışan Kızılay, başta çocuklar olmak üzere afetzedeler için başlattığı manevi ilk yardım hizmetini artırıyor. Kızılay, sahada çalışan 5 bine yakın profesyonel ve gönüllüden oluşan psikologlar, psikolojik danışma ve rehberlik uzmanları ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan ekiplerle deprem bölgesinde afet travmasının etkilerini azaltmaya çalışıyor.

Kızılay; Hatay, İskenderun, Şanlıurfa, Adana ve Gaziantep’te 5 adet psiko-sosyal destek çadırı, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Antalya’da belediyeye ait 3 adet gezici çocuk dostu alan ile çalışmalarını sürdürmektedir. Kızılay çalışanı kurulan portatif çocuk dostu alanlarda çocuklarla oyun terapisi yaparken, ruhsal travmalara karşı da çalışmalar yapılıyor. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu