Haber

İtalya’da Sel: Hasarlı kitaplar dondurulacak ve kurtarılacak

İtalya’da 15 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde zarar gören kitap ve sanat eserlerinin kurtarılması için de çalışmalar yapılıyor.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, sular altında kalan eski kitaplar ve el yazmaları dondurularak kurtarılmaya çalışılıyor. Müze giriş ücretleri, zarar gören kültürel mirasın restorasyonunu finanse etmek için artırılıyor.

EMILIA-ROMAGNA’NIN GÖLGESİNDE BUGÜN ‘KIRMIZI ALARM’ DUYURULDU

Kuzeydeki Emilia-Romagna bölgesinde meydana gelen sellerde 23 bin kişi tahliye edilirken, tarım alanlarının yüzde 42’sinin sel sularından etkilendiği belirlendi. Hasar tespit ve onarım çalışmalarının sürdüğü bölgede, olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün ‘kırmızı alarm’ ilan edildi. Selden sonra bölgedeki kütüphane, müze ve tarihi-kültürel eserler de onarılıyor. El yazmaları ve antika kitaplar dondurularak saklanıyor.

KİTAPLAR DONDURULMUŞ GIDA ŞİRKETLERİNDE SAKLANIR

Forli kentindeki ruhban okulunun kütüphanesinde 16. yüzyıldan kalma 1300’den fazla kitabın da yer aldığı değerli eserler, dondurulmuş gıda şirketlerinin depolarında saklanıyor. Kitaplar, meyve ve sebzelerin normalde -25 derecede saklandığı donduruculara taşınır. Uzmanlar bu sistemle, su basmış kitaplarda mantar oluşumunun önlenmesini ve kitapların emdiği sudan arındırılmasını hedefliyor.

Bu alanda bir referans noktası olan Floransa Ulusal Merkez Kütüphanesi’nin kitap onarım laboratuvarından uzmanlar da değerli kitapların kurtarılması operasyonuna katılıyor.

KÜLTÜR BAKANLIĞI: 75 ESER, 12 KÜTÜPHANE VE ARŞİV YOK ETTİ

İtalya Kültür Bakanlığı, bölgedeki 75 anıt, altı arkeolojik alan, 12 kütüphane ve arşivin sel nedeniyle zarar gördüğünü açıkladı. Zarar gören kültür ve sanat varlıklarının onarımı için ülke genelindeki devlet müzelerine giriş için ayrıca ücret alınacaktır.

Buna göre 15 Haziran-15 Eylül ortasında müze biletlerine 1 euro zam yapılacak ve buradan elde edilecek gelir onarım işlerine tahsis edilecek.

Hükümetin bölge için onayladığı 2 milyar avroluk yardım paketi, afet bölgesinde vergilerin, kredi ve fatura ödemelerinin askıya alınmasını, işletmeler ve çalışanlar için vakıf fonlarını içeriyor. Evini kaybedenlere 400-900 avroluk ay ortası kira yardımı yapılacağı açıklandı. (DIŞ HABERLER)

haber-cifteler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu