Haber

İBB’den olası İstanbul depremi için 7 maddelik eylem planı

6 Şubat’ta yaşanan Maraş merkezli depremlerin ardından olası İstanbul depremi gündemdeki yerini koruyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Deprem Seferberlik Planı” kapsamında atılacak adımları belirledi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve İETT Genel Müdürü Dr. Buğra Gökce, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanımızın Depreme Dayanıklı şehir vizyonuyla hazırladığımız İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nda uygulama adımlarımız hızlanarak devam ediyor. , Sayın Ekrem İmamoğlu.”

Gökçe, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Afet sürecinde, uyum sağlama yeteneği, asayiş, lojistik, kurtarma vb. süreçlerde ne kadar değerli bir rol oynadığını hepimiz gördük. İBB ile ilçe belediyeleri arasındaki ortak iş birliğinin öneminin bilincinde olarak seferberlik ruhunu kaybetmeden süreci ilerletmemiz çok değerli. Depreme dayanıklı bir şehir istiyorsak, hazırlık süreçlerinde çağdaş temellere dayanan sağduyu ve doğrularla yaklaşmamız gerekiyor. Denetimden, yönetmelik değişikliklerine, güçlendirme veya yenileme çalışmalarına kadar pek çok faktörü içeren bir konuda herkesin sorumluluk alması gerekiyor.

Katkılarından dolayı tüm ilçe belediye başkanlarına ve teknik heyetlere teşekkür ediyorum. Ortak gündem toplantılarımızın sıklığını artıracağımızdan ve uyum sürecini hızlandıracağımızdan hiç şüphem yok. Biz de yapabiliriz! Sağduyu, akıl ve seferberlik ruhuyla her zaman bir arada.”

Gökçe, 7 maddelik eylem planını şöyle açıkladı:

– Riskli yapılarda mutabakat kültürü ile dönüşümü ateşlemek.
– Kira yardımını ekonomik kurallar çerçevesinde yapmak.
– Maliyeti kamu yararına olacak şekilde yenileme yapmak.
– Zemin katlarda kolon-kiriş kesilmelerini önlemek için.
– İnşaatlarda imar ve yapı kontrolünün gerçekleştirilmesi.
– Depreme duyarlı park ve meydanlar oluşturmak.
– Kurtarma ve afet müdahalesinde yerel kapasiteyi artırmak.

aliaga-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu