Sağlık

Gece uyurken çorap giymek zararlı mı? Neden savurgan?

Sıcağa ve soğuğa duyarlı olan ve diğer organlarımıza uyarı sinyalleri gönderen ayaklarımız vücudun tüm ağırlığını taşır. Sağlıklı bir şekilde hayatımızı devam ettirebilmek için ayaklarımıza özen göstermeli ve temizliğine dikkat etmeliyiz.

YAŞARKEN ÇORAP GİYMEK ZARARLI MIDIR?

Uzun süre çorap lastiklerinin baskı uyguladığı ayaklar kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir.

Havasız olduğu için mantar oluşumuna kapı aralayabilir.

Cildin kuruması, tırnağın şeklinin ve yapısının bozulmasına neden olabilir.

Egzama oluşumuna katkıda bulunabilir.

Yıkandıktan sonra çoraplarda kalan deterjan kalıntısı; Dermatite neden olabilir. Yani ayaklarda kaşıntı, kızarıklık, kepek gibi şikayetlere neden olabilir.

Bu nedenle çorapları gece uyurken çıkarmak cilt ve ayak sağlığı açısından son derece değerlidir.

Ortopedik rahatsızlıklara neden olabilir.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre uyumadan önce el ve ayakları sıcak tutmak kan damarlarının genişlemesine yardımcı oluyor ve hızlı uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Uyku konforumuzu pekiştirirken genel sağlığımızdan da ödün vermemeye dikkat etmeliyiz.

AYAKTA OLUŞABİLECEK OLASI HASTALIKLAR

Ayaklar yeterince hava alamıyorsa ayakkabı içindeyken uygun olmayan çorap kullanımı ile aşırı terleme meydana geldiğinde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biri de ayak mantarıdır. Ayak tırnak batması, ayağa tekrar sıkı ve kalın çorap giyilmesinden kaynaklanır. Ayakta oluşabilecek rahatsızlıkların tedavi süreci ve hastalık evreleri de bireye çok fazla ağrı verebilen bir rahatsızlıktır çünkü ayak, kişiyi günlük işlerinde tutabilen bir uzuvdur.

gurunajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu