Haber

Almanya’da vasıflı işçi açığı artıyor.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği, şirketlerin yüzde 53’ünün istihdam edecek eleman bulamadığını bildirdi. Sendika, vasıflı işçi açığının Alman ekonomisi için 100 milyar avroluk kayıp anlamına geldiğini açıkladı. Alman ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan kalifiye eleman açığı büyüyor. Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin (DIHK) yaptığı açıklamaya göre, 22 bin şirketle görüşülerek gerçekleştirilen ankette, katılımcıların yüzde 53’ü personel açığı nedeniyle bazı pozisyonları dolduramadıklarını bildirdi. 2022 sonbaharında yapılan benzer bir çalışmada bu sonuç yüzde 51 çıktı.

DİHK, “Firmaların ekonomik açıdan zor bir yıl beklemesine ve personel planlamasında beklentilerini düşürmesine rağmen” kalifiye eleman açığının büyüdüğünü vurgulayarak, şirketlerin yüzde 58’inin sanayi işletmeleri ve inşaat sektöründe olduğunu bildirdi. işçi sıkıntısı var. Konuyla ilgili hazırlanan rapora göre sağlık ve sosyal hizmetler alanında faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 71’i nitelikli eleman bulmakta zorlanıyor. Lojistik firmalarında şoför eksikliği dikkat çekerken bazı işyerleri otel ve restoran sektöründeki personel sıkıntısından dolayı çalışma saatlerini ve sundukları hizmeti azaltmak zorunda kalıyor.

Almanya’da kalifiye eleman eksikliğinden dolayı 2 milyonluk istihdam açığı olduğunu ifade eden DIHK, bunun yaklaşık 100 milyar euroluk bir kayba yol açtığını açıkladı. DİHK, bu sorunun elektrik fiyatlarındaki artış ve sanayinin iklim dostu sanayiye dönüşme süreci ile birlikte değerlendirildiğinde üretim ve hizmet kolunun yurtdışına kayabileceği uyarısında bulundu.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği bu krizden çıkmak için ailenin ve işin yürütülmesini kolaylaştırıcı tedbirler alınması gerektiğini ve yaşlı bireylerin iş piyasasına daha fazla dahil edilmesi gerektiğini belirtirken, şirketler söz konusu ankete katılanlar istihdam için bürokrasinin azaltılmasını talep ettiler.

AFP/ET,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu