Sağlık

Aile Hekimlerinden Kızamık Aşı Çağrısı!

İstanbul’da ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde artıyor. kızamık vakalarına Aile hekimlerine karşı çocukları kızamık salgınından korumak için yüzde 95 etkili olan aşıların ailelere yaptırılması için ‘aşı çağrısı’ yapılıyor. Toplumda artan aşı aksiliklerinin bir sonucu olarak kızamık vakalarının arttığına dikkat çeken uzmanlar, aşının değerine dikkat çekiyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Şubesi (AHEK), kızamık salgını riskine karşı uyarılarını sürdürüyor.

Kızamık Akut Dönemde Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olabilir

TTB AHEK, “Kızamık, akut dönemde pnömoni, ensefalit, menenjit, orta kulak iltihabı gibi ölüm ve sakatlık komplikasyonlarının yanı sıra SSPE gibi ölümcül geç dönem sekellerine neden oluyor. SSPE, aşılanmayan ve yeterli antikor düzeyine sahip olmayan çocuklarda görülür. Ciddi ve ölümcül” diyerek vatandaşları aile hekimleriyle iletişime geçerek çocuklarına kızamık aşısı yaptırmaya davet etti.

ASM’lerde aşılar bedava!

TTB AHEK, “Özellikle İstanbul’daki kızamık vakaları salgına doğru gidiyor!” “Sağlık Bakanlığından şeffaflık ve vaka sayılarını açıklamasını bekliyoruz. Çocuklarımız Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ücretsiz olarak aşılanmaktadır. Lütfen kayıtlı olduğunuz aile hekimi ile iletişime geçiniz”. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu