Haber

ABD’de uyuşturucu kıtlığı rekor seviyede

Tedarik zincirindeki aksamalar ve ABD’de üretimin durması nedeniyle başta kanser olmak üzere diğer ölümcül hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda rekor düzeyde kıtlık yaşanıyor.

New York Times’ta yer alan haberde, aralarında antibiyotik ve çocuk Tylenol’ün de bulunduğu yüzlerce ilacın yanı sıra kanser ve kalp bypass ameliyatı ilaçlarında kıtlık yaşandığına dikkat çekildi.

Habere göre, akciğer, meme, mesane ve yumurtalık kanserlerinin tedavisinde kullanılan jenerik kemoterapi formlarıyla ilgili endişeler artıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör olan Amanda Fader, gazeteye yaptığı açıklamada durumu “halk sağlığı acil durumu” olarak nitelendirdi.

https://twitter.com/qz/status/1658942225685020673

Habere göre Beyaz Saray ve Kongre, ülkede yazılan reçetelerin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan eşdeğer ilaç pazarındaki tereddüte odaklandı.

Haberde, Başkan Joe Biden yönetiminin de ilaç tedarik zincirinin Hindistan ve Çin’den gelen uyuşturucu ve ilaç içeriklerine olan yoğun bağımlılığını azaltmak için bir grup oluşturduğu bilgisine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu