Ekonomi

ABD ticaret açığı beklenenden fazla genişledi

Aralık ayında ABD’de ihraç edilen malların değerindeki düşüşle birlikte mal ticareti açığı da beklentinin üzerinde büyüyerek üst üste dördüncü ayında da açık verdi.

Ticaret Bakanlığı’nın Perşembe günü açıkladığı bilgilere göre açık geçen ay yüzde 8,8 artarak 90,3 milyar dolara ulaştı. Enflasyonist olmayan rakamlar, Bloomberg’in orta ekonomistler anketinde beklenen 87.9 milyar dolardan daha iyi geldi.

İthalat yüzde 1,9 artarak 257,1 milyar dolara yükselirken, ihracat yüzde 1,6 ile 166,8 milyar dolara çıkarak Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

ABD’de dayanıklı mal siparişleri geçen yılın Aralık ayında aylık %5,6 artışla beklenenden fazla arttı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan bir diğer veri ise Aralık 2022 katı eşya sipariş rakamlarını açıkladı.

Buna göre, güçlü mal siparişleri Aralık ayında bir önceki aya göre %5,6 artışla 286,9 milyar $’ı buldu. Son 5 ayın 4’ünde artan dayanıklı mal siparişlerinin bu dönemde yüzde 2,5 artması bekleniyordu.

Dayanıklı mal siparişleri geçen yıl Kasım ayında yüzde 1,7 azalarak 271,6 milyar dolara geriledi.

Aralık 2022’de ulaşım ekipmanı siparişleri yüzde 16,7 arttı. Bire bir bazda nakliye hariç siparişler yüzde 0,1 azalırken, savunma hariç siparişler yüzde 6,3 arttı.

Ömrü en az 3 yıl olan işlerden oluşan güçlü tüketim malları siparişleri, endüstriyel üretim hakkında bilgi vermesi açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu